« بازگشت

تزريق اميد به كلاف پيچيده توليد

ImageGozaresh
صنايع اصفهان در مقايسه با ساير صنايع سهم بيشتری از اشتغالزايی كشور را به خود اختصاص داده است تزريق اميد به كلاف پيچيده توليد

صنايع اصفهان در مقايسه با ساير صنايع سهم بيشتری از اشتغالزايی كشور را به خود اختصاص داده است

تزريق اميد به كلاف پيچيده توليد

 

اصفهان در سال 96 كه با نام اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال برای همگان شناخته شده است با برخورداری از 9 هزار و 200 واحد صنعتی بی شک نقش بسزایی در افزایش تولید كشور ایفا می كند. همزمان با جان گرفتن صنایع بزرگ و كوچک متعدد در این استان بسترهای لازم نیز برای تحقق هدف گذاری امسال فراهم می شود؛ صنایعی كه هنوز حال و روز خوبی ندارند و توصیف اوضاع و احوال آنها برای ما چندان هم نا آشنا نیست. در این شرایط و در كنار این هدف گذاری مهم برای پویایی اقتصاد كشور، گام های مسوولین و البته مدیران واحدهای صنعتی نیز در سال 96 در مسیر رونق تولید باید محكم تر برداشته شود تا با اجرایی كردن راهكارهای ریشه ای برای رونق تولید، گلایه مندی صنعتگران كمتر شود و از طرفی هم بتوان در پایان سال از كاشته‌های تولیدی، برداشت هایی نتیجه بخش درو  كرد.

 طبق آمار ارائه شده از سوی اسرافیل احمدیه، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، بیش از 70 درصد از فولاد کشور و بیش از 50 درصد از مصالح ساختمانی و سنگ تزئینی کشور از استان اصفهان تامین می‌شود. برخورداری از چنین مزیت‍هایی در اصفهان ، فرصت‌های بیشتری را برای نقش آفرینی در تولید پیش روی فعالان اقتصادی استان قرار داده است؛ فرصت هایی كه با  از میان برداشتن موانع تولید می تواند زمینه‌ساز اشتغالزایی بیشتر و كاهش آمار بیكاری در میان جوانان باشد. البته صحبت از ارائه تمهیداتی برای رفع موانع موجود بر سر راه صنعتگران و تولیدگران به معنای راهكارهای مسكن ، موقتی و در مواقعی هم پیچیده در كلاف سردرگم تعاملات بانكی و بوروكراسی‌های اداری  برای آنها نیست، بلكه ارائه راهكارهایی كه به طور واقعی و عادلانه گره كور مشكلات را باز می كند هم صنعتگران را دلگرم تر خواهد كرد و هم فضای تولیدی كشور برای ورود سرمایه گذاران خارجی و جذب سرمایه های بیشتر برای انجام فعالیت های تولیدی آماده می شود.مدیر  کار آفرینی و اشتغال اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان به اصفهان زیبا می گوید: تمهیدات مناسب برای تثبیت  اشتغال موجود و تسریع در ایجاد فرصت های شغلی جدید از جمله تخصیص سرمایه در گردش برای افزایش ظرفیت تولید واحدهای تولیدی موجود و راكد و تسهیلات سرمایه ثابت برای طرح های تولیدی نیمه تمام با پیشرفت فیزیكی بالا، بهبود فضای كسب و كار و رفع موانع تولید از طریق شورای گفت و گوی بخش خصوصی و كارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان و جذب سرمایه های داخلی و خارجی گرفته شده و به صورت مستمر در كارگروه اشتغال و ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی پیگیری شده است. به گفته سیف الله علیخانی نرخ بیكاری استان از 17,4درصد در فصل تابستان  امسال به 12,7و 12,5درصد به ترتیب در فصل پاییز و زمستان كاهش یافته و در مجموع در سال 95، نرخ بیكاری استان به 14,6درصد رسیده است. همچنین سهم اشتغال بخش صنعت در سال 94 نیز 42,1در صد بوده است.اصفهان با برخورداری از صنایع متعددی همچون صنایع بزرگ فولاد، پتروشیمی و وجود صنایع بخش خصوصی در شهرک های صنعتی كه در زمینه های مختلفی مشغول به فعالیت هستند و همچنین واحدهای صنعتی كوچک نقش مهمی در ایجاد اشتغال برعهده دارند. تا جایی كه به باور رییس خانه صنعت، معدن و تجارت اصفهان ، صنایع اصفهان در مقایسه با سایر صنایع سهم بیشتری از اشتغالزایی كشور را به خود اختصاص داده است. محمدرضا بركتین در گفت و گو با اصفهان زیبا معتقد است: در سال96 كه عنوان اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال را به خود گرفته است، باید مسوولین ذی ربط نیز ساز و كار اجرایی و برنامه ریزی مناسبی به منظور پیاده سازی و اجرای چنین هدف مهم اقتصادی را پی گیرند و البته امیدوار هستیم شرایطی كه در سال های گذشته شاهد بودیم، ادامه پیدا نكند و بیشتر به فراهم كردن بسترهای لازم برای تحقق اهداف اقتصادی كشور توجه شود. به اذعان بركتین، تمامی صنعتگران و تولیدگران نیز باید در سال جاری  با توجه به داشته ها و ظرفیت های موجود، نقش خود را در تحقق هدف تولید و اشتغال تعریف كرده و در این راستا با اراده ای قوی و البته با امید به بهبود اوضاع و شرایط اقتصادی حركت كنند.

       محرک های اشتغالزایی صنعتی

رییس خانه صنعت ، معدن و تجارت اصفهان درباره راهكارهای افزایش اشتغال صنعتی می گوید كه مجموعه ای از عوامل در تحقق این امر دخیل هستند. درواقع باید مجموعه ای از عوامل در كنار یكدیگر  قرار بگیرند تا شاهد رونق اشتغال صنعتی باشیم ؛ در سال96، مسوولان باید شرایط و بسترهای لازم را برای رونق تولید و به تبع آن اشتغالزایی بیشتر  فراهم كنند؛ چراكه وابستگی به دلارهای نفتی در اقتصاد كشور و از طرفی ارائه تسهیلات با بهره بالا برای كمک به صنعتگران نگاه درستی نیست. همچنین اصلاح ساختار مالیاتی و برقراری عدالت مالیاتی یكی از مواردی است كه تا حد زیادی به تولید كنندگان و صنعتگران كمک می كند تا با فشار كمتری تولیدات خود را افزایش دهند؛ چراكه در پنج سال گذشته ، مالیات ستانی بیش از سه برابر افزایش یافته است؛ به گونه ای كه از سال های 90 تا پایان سال 94، پرداخت مالیات در استان اصفهان حدود 310 درصد و در كل كشور نیز مالیات ستانی 270 درصد افزایش یافت. البته ضرورت اصلاح نظام بانكی كشور را نیز باید به این موارد اضافه كرد.به باور بركتین، صنعتگران و تولیدكنندگان نیز می توانند با تغییر خطوط تولید،  تولیدات جدید برای افزایش صادرات و افزایش بهره وری برای تحقق هدف گذاری امسال تلاش كنند؛ ضمن اینكه با شناسایی بخش هایی از بنگاه‌های تولیدی كه دچار ضعف است از طریق مشاوران مدیریتی مشكلات موجود در واحدهای تولیدی خود را رفع كنند و درواقع تولیدكنندگان باید به فكر خلق فرصت های جدید اقتصادی باشند.

       ساز و كارهای تامین نقدینگی ؟

تامین نقدینگی و منابع مالی واحدهای صنعتی در شرایطی كه هنوز بسترهای لازم برای ورود سرمایه گذاران خارجی به كشور وجود ندارد و از طرفی هم بسیاری از صنعتگران قادر به بازپرداخت تسهیلات با نرخ بهره بانكی بالا نیستند، از مواردی است كه باید برای تحقق تولید و اشتغال در دستور كار قرار گیرد. رییس خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان می گوید كه سرمایه گذاری خارجی برای تامین مالی واحدهای صنعتی  به منظور افزایش تولید نبایددر حد یک شعار باقی بماند، بلكه باید سیكل اجرایی آن تسهیل شود. درواقــــع سرمـــایه گذاران خارجـــی زمـــــانی وارد می شوند كه امنیت لازم در كشور وجود داشته باشد و شرایط لازم برای سرمایه گذاران داخلی فراهم شود تا خارجی ها نیز رغبت داشته باشند در كشور سرمایه گذاری كنند.  ضمن اینكه بانک‌های خارجی حاضر  به دریافت پول های سرگردان نیستند و سرمایه ای را پذیرش می كنند كه منشا آن مشخص باشد، اما در شرایطی كه بانک های كشور در بحران هستند، سرمایه گذاری خارجی به كندی پیش می رود و با وجود این تفاسیر  یعنی عدم بسترهای لازم برای سرمایه گذاری خارجی در كشور و از طرفی هم پرداخت تسهیلات با بهره زیاد و فشار روی صنعتگران، واحدهای صنعتی قادر به تامین نقدینگی نیستند. از این رو كمک به صنعتگران برای تامین مالی آنها نیز باید در دستور كار قرار گیرد تا میزان تولید و به تبع اشتغال افزایش یابد.

فایل خبر را از اینجا دریافت کنید  

لیست اخبار خبرنگاران افتخاری خانه2

لیست اخبار خبرنگاران افتخاری خانه2

لیست اخبار کاربران