زیاری مدیر طرح‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی وزارت نیرو در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص اجرای طرح برق امید گفت: قرار بود در این طرح افراد پرمصرف وام بدون بهره بگیرند و از طریق آن روی سقف خانه یا اداره خود پنل خورشیدی نصب کنند که البته این طرح دیگر وجود ندارد.

او ادامه داد: به جای طرح پیشین، در حال حاضر دولت قصد دارد برای توانمند سازی و حمایت از اقشار کم برخوردار جامعه، به این افراد وام کم بهره یا بدون بهره برای نصب پنل‌های خورشیدی بدهد. این افراد می‌توانند برق تولید شده از پنل‌های خورشیدی را به شبکه توزیع برق بفروشند که حدودا، سالی ۱۳ میلیون تومان از فروش برق به دست خواهند آورد.

زیاری درباره هزینه خرید و نصب پنل خورشیدی گفت: در حال حاضر یک نیروگاه ۵ مگاواتی نزدیک به ۱۰۰ میلیون هزینه دارد. حدود ۶ هزار خانوار تاکنون پنل‌های خورشیدی روی سقف خانه‌هایشان نصف کردند که بخش قابل توجهی از آن با طرح‌های حمایتی به ثمر رسیده است.

مدیر طرح‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی گفت: طرح جدیدی برای حمایت از نیروگاه‌های ۵ مگاواتی تنظیم و برای وزارت نیرو ارسال کردیم که اگر در مجلس تایید شود به صورت کلان انجام خواهد شد.

پیام بگذارید