معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به الزامات سند ملی آمایش استان‌ها گفت: تولید اطلاعات و شاخص‌ها، هدایت نقدینگی، تامین امنیت و همچنین تکمیل اکتشافات محدوده‌ها از الزامات سند فوق به‌شمار می‌رود.

به گزارش ایمنا و به نقل از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، وجیه‌الله جعفری در نشست هماهنگی و الزامات برنامه‌های معدن و صنایع معدنی در سند آمایش استان‌ها، اظهار کرد: ایمیدرو در راستای ایفای نقش توسعه‌ای در حوزه معدن و صنایع معدنی و طبق سیاست‌های وزارت صمت در اجرای برنامه‌های این سند مشارکت و همراهی کامل خواهد داشت.

وی با بیان اینکه در این سند تهیه بسته سرمایه‌گذاری باید دیده شود، گفت: بر اساس خروجی این سند، امکان تهیه بسته‌های سرمایه‌گذاری و هدایت سرمایه برای سرمایه‌گذاران میسر خواهد شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: اکنون برنامه فعال‌سازی طرح‌های صنعتی نیمه تمام در ایمیدرو تعریف شده و پایش طرح‌ها در حال انجام است. پیش از این در طرح احیا و فعال‌سازی معادن کوچک، تهیه و تحلیل اطلاعات عملیاتی و همچنین با عارضه‌یابی، برنامه‌ریزی شد که در معادن چه اقدامات کلینیکی انجام شود.

جعفری گفت: بخشی از معادن کشور متروکه و غیرفعال است که در طرح احیا و فعال‌سازی معادن کوچک شناسایی شده‌اند و این اطلاعات می‌تواند در بانک اطلاعاتی این سند گنجانده شود.
جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات

وی با تاکید بر اینکه جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات باید از راهبردهای کلیدی این سند باشد، اظهار کرد: در اجرای این طرح، عارضه‌یابی و اولویت‌بندی طرح‌ها نیز باید انجام شود تا برای مسائل مرتبط با بازار، مواد اولیه، اکتشاف، نقدینگی و غیره برنامه مدون داشته باشیم.

رئیس هیأت عامل ایمیدرو گفت: طرح‌های صنعتی و معدنی باید به طور اقتصادی تعریف شود و به دنبال احداث پروژه‌هایی باید رفت که در زنجیره محصولات مؤثر باشد.

جعفری افزود: به‌طور مثال در شهرستان‌هایی که ۱۰ محدوده پلی متال درخواست شده، به این معنی است که پتانسیل برای ایجاد زنجیره بعدی آن وجود دارد و بدیهی است باید این‌گونه طرح‌ها را در اولویت قرار داد.

وی با بیان اینکه مقوله زمان در پیشرفت فیزیکی طرح‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: صدور جواز برای همه سرمایه‌گذاران واجد شرایط در قانون دیده شده است اما تحلیل طرح‌ها به طور اصولی انجام نمی‌شود تا فعالان اقتصادی را در همه ابعاد توجیه کرد و در این زمینه باید برای این موضوع برنامه داشت.

رئیس هیأت عامل ایمیدرو در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ضرورت تأمین انرژی مورد نیاز حوزه صنعت و معدن با رویکرد توسعه زیرساخت‌ها، اعلام کرد: اکنون تأمین انرژی گاز، برق و آب به صورت پایدار نیاز صنایع و معادن کشور است.

جعفری افزود: مشارکت در ساخت نیروگاه و انتقال آب از دریا، از خدماتی است که برای بخش تولید انجام می‌شود، در این راستا علاوه بر مشارکت معدنی‌ها در پروژه انتقال آب، وزارت نیرو نیز در افزایش ظرفیت برق صنایع تا ۱۵ هزار مگاوات همکاری اثربخشی داشت و اینگونه سرمایه گذاری ها در قالب تشکیل کنسرسیوم عملیاتی شد.

وی گفت: موارد ذکر شده از نکات قابل توجه سند آمایش استان‌ها است که باید مورد توجه قرار بگیرد تا در راستای سیاست‌های وزارتخانه و وزیر صنعت، معدن و تجارت که نگاه ایشان به رونق اشتغالزایی در کشور است، گام برداریم.

در این نشست احمد تشکینی، رئیس مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی وزارت صمت اعلام کرد: سند آمایش استان‌ها، رویکرد بررسی طرح‌های اولویت دار صنعتی و معدنی را مورد توجه قرار داده است و شهرستان‌های پتانسیل دار حوزه معدن در آن شناسایی و برنامه عملیاتی برای تکمیل آن تدوین خواهد شد.

وی افزود: با همراهی ایمیدرو به عنوان سازمان توسعه‌ای وزارت صمت، پروژه‌های اولویت دار و ظرفیت‌های معدنی در استان‌ها شناسایی شد و سپس برنامه اجرا و تکمیل طرح‌ها کلید خواهد خورد..

تشکینی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت در این سند، تکمیل طرح‌ها با پیشرفت فیزیکی بیش از ۶۰ درصد را در اولویت قرار داده است.

پیام بگذارید