برگزاری اولین جلسه کمیته آموزش در صنایع استان اصفهان


به گزارش روابط عمومی خانه صنعت معدن و تجارت استان اصفهان، در راستای گسترش مراکز جوار کارگاهی و بین کارگاهی سیاست‌گذاری ۱۴۰۰ مرکز در سطح کشور، اولین جلسه این کمیته با حضور آرش اخوان طبسی مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان، کامران کلانی مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان، هادی حبیبی معاون آموزش در صنایع سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، سید عبدالوهاب سهل آبادی رئیس خانه صنعت معدن و تجارت ایران و رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارفرمایان استان اصفهان، رضا چینی عضو هیئت مدیره خانه صنعت معدن و تجارت استان اصفهان، بابک کرباسیون روابط عمومی خانه صنعت معدن و تجارت استان اصفهان و نمایندگانی از اتاق اصناف، سازمان صمت و شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان در سالن کنفرانس میثاق اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان برگزار گردید.

در ابتدا آرش اخوان طبسی ضمن تشکر از حضور مسئولین در اولین جلسه کمیته آموزش در صنایع استان، یکی از دغدغه‌های جدی این اداره کل را تأمین نیروی انسانی کارآمد مورد نیاز صنایع و صنوف دانست.
وی همچنین بیان داشت: بزرگترین ضعف آموزش که تلاش بر رفع آن هستیم عرضه محور بودن آموزش‌ها است؛ که ما درمجموعه، مدل آموزشی را از عرضه محور به تقاضا محور تغییر دادیم.
مدیرکل آموزش فنی وحرفه‌ای استان اصفهان از دیگر اقدامات این اداره کل را آموزش دوگانه و صلاحیت حرفه‌ای برشمرد وافزود: این مدل‌های آموزشی براساس نیاز واقعی صنایع وصنوف درصنف مکانیک خودرو، معدن، سنگ، آجرنماچین، اتحادیه موبایل و خیلی از صنوف دیگر اجرایی گردیده است.
آرش اخوان طبسی بیان داشت: انشاالله بتوان با توجه به وجود پتانسیل‌هایی که وجود دارد اتفاقات خوبی را رقم بزنیم و لازم براین است که جلسات کمیته آموزش درصنایع در رده کارشناسی به صورت هفتگی انجام شود.

اولین جلسه کمیته صنایع

درادامه هادی حبیبی ضمن گرامیداشت روز ملی بهره‌وری و تشکر از عملکرد خوب استان اصفهان تعریفی از بهره‌وری عنوان نمود و افزود: به دلیل تسهیل در کار و فرآیند آن با پیشنهاد علی اوسط هاشمی، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور تفویض وظایف کمیته آموزش در صنایع به استان‌ها واگذار گردید.
وی در خصوص گرفتن مشوق‌های بهتر و تسهیل درفرآیند آموزش، درخواست دعوت از صنایع را لازم دانست.
هادی حبیبی در خصوص ایجاد مراکز جوارکارگاهی بیان داشت: مراکز جوارکارگاهی این مزیت را دارد تا فردی که به کارگرفته می‌شود و تا زمانی که کارآزموده نشده است از بیمه تأمین اجتماعی و اداره کار معاف باشد.
وی هدف از مراکز جوارکارگاهی را ذهنیت مدیران صنایع به مهارت آموزی عنوان نمود.
معاون آموزش در صنایع دفتر آموزشگاه‌های آزاد و مؤسسات کارآموزی آزاد سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور درخصوص تشکیل کمیته آموزش در صنایع افزود: این کمیته می‌تواند تسهیل‌گر برای صنایع باشد.
درادامه سیدعبدالوهاب سهل‌آبادی ضمن تشکر از اقدامات صورت گرفته از زمان حضور علی اوسط هاشمی رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور و تحول چشم‌گیر درسازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور بیان داشت: کارفرما نیاز به کارگر متخصص دارد.
وی با اشاره به مراکز جوارکارگاهی افزود: مراکز جوارکارگاهی بسیار می‌تواند مفید باشد و یکی از مشکلات، تفویض نکردن اختیارات بود که خوشبختانه انجام شده است.
سیدعبدالوهاب سهل‌آبادی اظهار داشت: ماشین الات راه‌سازی و گران‌قیمت ما به دلیل نداشتن اپراتور متخصص از کارافتاده است.
ایشان با اشاره به این که بیش از 50 درصد از صنایع و صنوف ما تولیدی است و کارهایی انجام می‌دهند که در صنعت انجام نمی‌شود، گفت: با توجه به کناره‌گیری بزرگان صنعت متأسفانه صنایع دستی ما نیز درحال از بین رفتن است و این به خاطر عدم درآمد کافی و نداشتن کارگر ماهر است.
وی در ادامه این جلسه افزود: باتوجه به این که جلسه مربوط به مدیران کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آموزش فنی و حرفه‌ای و صمت بوده ولی اینان در کنار همدیگر موفقیت‌های خوبی را به همراه خواهد داشت.
در پایان سیدعبدالوهاب سهل آبادی گفت: لازم است جلسه‌ای با حضور رئیس شرکت شهرک‌های صنعتی اصفهان، مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان و رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت اصفهان برگزار شود تا بتوانیم از امکانات شرکت شهرک‌های صنعتی نیز بهره‌مند گردیم.
کامران کلانی نیز دراین جلسه ضمن تشکر از اقدامات صورت گرفته در اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان و این که رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، انسان متفکر و فرهیخته است و با اقداماتی که تعریف نمودند ما را به سمت نهادینه کردن فرهنگ مهارت‌ آموزی سوق دادند اظهار داشت: اگر به ترویج فرهنگ مهارت آموزی ایمان داریم بدون شرکای خصوصی امکان پذیر نیست.
وی اظهار داشت: دولت اگر نتواند کارگر ماهر تربیت و به جامعه تحویل دهد، نمی‌توان به صنایع ایراد گرفت که چرا کارگر خارجی گرفته‌اند.
کامران کلانی دراین جلسه پیشنهاد نمود که اختیارات صفر تا صد مراکز جوارکارگاهی به خود صنعت واگذار شود.
درادامه این نشست رضا چینی بیان داشت: چیزی که ما نیاز داریم این است که مسئولین فقط حمایت معنوی انجام دهند.
وی افزود: تمام صنایع ما مراکز جوار بوده‌اند و مشکلاتی که به وجود می‌آید تنها در تغییر قوانین است.
عضو هیأت مدیره خانه صنعت و معدن و تجارت استان و مدیرعامل کارخانه آجرنماچین هم‌چنین افزود: نتیجه آزمون‌های کانون کارفرمایان و مراکز تحقیقات صنعتی نشان از پایین آمدن درصد از کارافتادگی می‌باشد.
احمد نهاوندی ضمن اشاره به اهداف و سیاست‌های صنایع کوچک به حمایت مالی از آموزش‌های صنایع اشاره داشت و گفت: چهار مرکز ارتقاء مهارت را هم بصورت مشترک در چهار شهرک صنعتی راه‌اندازی نمودیم.
درپایان محمدکریمی دربحث مشوق‌های آموزشی بیان داشت: ما باید برای کارفرمایان عامل انگیزشی ایجاد نماییم در غیر این صورت موفق نخواهیم بود و باید تعهدات حمایتی مانند: کارآموزی در محیط کار واقعی و امثال این‌ها… قطعا اجرایی شود.
لازم به ذکر است در حاشیه این جلسه توسط ایرج توکلی رئیس آموزش درصنایع اداره کل در خصوص هدف از ایجاد مراکز جوارکارگاهی به صورت پاورپوینت مطالبی به حاضرین ارائه گردید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *