به گزارش معدن نیوز -قیمت سنگ آهن تحت تاثیر دورنمای مازاد عرضه این ماده خام فولادسازی در سال میلادی آینده، سقوط کرد.

بهای معاملات سنگ آهن در سنگاپور روز دوشنبه حداکثر ۳.۶ درصد کاهش یافت که بیشترین کاهش در بیش از سه هفته گذشته و پس از شش هفته رشد بود. سنگ آهن در دسامبر از اقدامات مقامات چین برای تقویت بخش املاک و انتظارات برای اقدامات محرک مالی بیشتر و پیش بینی بهبود تولید فولاد در ماه جاری، پشتیبانی شده بود.

ژیلو وانگ و چااوهویی گوئو، تحلیلگران شرکت “چاینا اینترنشنال کپیتال کورپ” در یادداشتی اعلام کردند: ما تصور می کنیم عرضه و تقاضای سنگ آهن در سال ۲۰۲۲ رشد بیشتری خواهد کرد. همچنین پیش‌بینی می شود مصرف فولاد در سال ۲۰۲۲ به میزان ۱.۲ درصد نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کند که ناشی از فعالیت ضعیف‌تر بخش ساخت و ساز و اهداف دولت چین برای مقابله با آلایندگی کربن و افزایش ۲۵ میلیون تنی عرضه از سوی معدنکاران بزرگ است.

این اظهارات منعکس کننده پیش بینی‌های موسسه تحقیقات و برنامه‌ریزی صنعت متالورژی چین است که خاطرنشان کرد مصرف فولاد در سال ۲۰۲۲ به میزان ۴.۷ درصد کاهش پیدا می کند.

طبق آمار شرکت مشاوره “مای استیل”، تولید هفتگی فولاد در شرکتهای فولادی بزرگ چین هفته گذشته به ۸.۹ میلیون تن رسید که ۲.۵ درصد نسبت به هفته پیش از آن کاهش داشت.

تحلیلگران شرکت “چاینا اینترنشنال کپیتال کورپ” خاطرنشان کردند اگر سرمایه گذاریهای ملکی بهبود بیش از حد مطلوبی پیدا کند یا محدودیت اعمال شده برای تولید فولاد کمتر از حد انتظار باشد، قیمت سنگ آهن ممکن است بالای ۱۰۰ دلار در هر تن بماند.

عامل دیگری که روی بازارها تاثیر منفی گذاشت، اعلام بالاترین آمار ابتلا به ویروس کرونا در چین از ژانویه بود. شیوع بیماری در استان شنکسی در حال تبدیل شدن به یکی از بزرگترین چالش‌ها برای سیاست کووید صفر چین است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، بهای معاملات سنگ آهن در سنگاپور پس از رشد ۶.۳ درصدی که هفته گذشته داشت، در معاملات روز جاری ۲.۶ درصد کاهش یافت و به ۱۲۴.۱۵ دلار در هر تن رسید. قیمتها در دالیان هم کاهش یافت، در حالی که بهای میلگرد و کویل گرم نورد فولادی در بازار شانگهای کاهش یافت.

پیام بگذارید