رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران و استان اصفهان گفت: نزدیک به شش هزار معدن در کشور تعطیل است، این آمار نشان می‌دهد که معادن استان اصفهان هم از این تعطیلی در امان نبودند. تمام ماشین‌آلات معدن توسط دلالان وارد شده است که آن‌ها قصد دارند با قیمت‌های بسیار بالا، همان را به فرد معدن‌دار بفروشند.

به گزارش روابط عمومی خانه صمت استان اصفهان به نقل از خبرگزاری ایمنا، سید عبدالوهاب سهل‌آبادی اظهار کرد: راه‌اندازی معادن می‌تواند علاوه بر تقویت صادرات محصولاتی مانند سنگ به فعال شدن کارخانجات فرآوری نیز منجر شود. وی افزود: توجهی به حوزه معادن در کشور نشده و علت تعطیلی معادن بخشنامه‌ها یا آئین‌نامه‌های بی‌منطقی است که دولت صادر کرده است.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران و استان اصفهان ادامه داد: اگر شخصی بیشتر یا کمتر از میزان قرارداد از معدن بهره‌برداری کند، شامل جریمه‌هایی از سوی دولت می‌شود.

سهل آبادی گفت: یکی از اعتراض‌هایی که از سوی خانه صنعت، معدن و تجارت ایران به حق دولتی معادن شده، این است که اگر این میزان در همان استانی که معدن در آن فعالیت می‌کند هزینه می‌شد، بسیاری از مشکلات محلی را برطرف می‌کرد.

ماشین آلات معادن بسیار کهنه شده‌اند

وی با بیان اینکه ماشین‌آلات معادن بسیار کهنه شده‌اند، گفت: علاوه بر اینکه امکان خرید ماشین نو برای معادن وجود ندارد، ماشین‌آلات دست دوم و قابل استفاده‌ای که به کشور وارد شده هنوز به دست معدن‌دار نرسیده است.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران و استان اصفهان خاطرنشان کرد: معادن سنگ کشور با ماشین‌آلات سال ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۵ میلادی کار می‌کنند و ماشینی که بیش از پنج دهه از عمر آن می‌گذرد، به جز دردسر هیچ چیزی به همراه ندارد.

سهل‌آبادی با بیان اینکه مدتی است اجازه واردات ماشین‌آلات دست دوم و قابل استفاده معادن به کشور صادر شده است گفت: به جرئت می‌توانم بگویم از ماشین‌آلات وارد شده حتی دو درصد هم به معدن‌دار نرسیده است.

وی تصریح کرد: تمام این ماشین‌آلات توسط افراد دلال وارد شده که آن‌ها قصد دارند با قیمت‌های بسیار بالا همان را به فرد معدن‌دار بفروشند؛ معدن دار نمی‌تواند ماشین سنگین معدن را با حدود قیمت ۱۵ میلیارد تومان خریداری کند.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران و استان اصفهان با بیان اینکه ماشین‌آلات معدنی که در کشور تولید می‌شود، به‌گونه‌ای نیست که بتواند معادن کشور را فعال کند، گفت: ماشین‌آلات مورد نیاز برای معادن ماشین‌های سنگینی است که با توجه به بالارفتن نرخ ارز، تهیه آن بسیار مشکل شده است.

پیام بگذارید