به گزارش مشرق؛ عابدین خرّم، استاندار آذربایجان شرقی در این مراسم ضمن تبریک هفته حمل‌ونقل به فعالان این حوزه، اظهار کرد: اراده‌ی دولت سیزدهم، گسترش ارتباط با کشورهای همسایه است و رئیس جمهوری نیز در این راستا نقش ویژه‌ای برای استان‌های مرزی قائل شده است.

وی افزود: این موضوع به لحاظ اقتضائات روابط بین‌الملل روزبه‌روز از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و توسعه‌ی پایدار در گرو ارتباط مستمر استان‌های مرزی با کشورهای همسایه است.

وی همچنین با اشاره به مزیت‌های حمل‌ونقل جاده‌ای، گفت: ارتباط جاده‌ای با کشورهای همسایه را به صورت گسترده دنبال خواهیم کرد و تلاش می‌کنیم تا موانع گمرکی و زیرساختی در این حوزه رفع شود.

خرّم با بیان اینکه هرگونه مانع در این مسیر موجب اختلال در روابط بین کشورها است، افزود: فرصت‌سازی در حوزه حمل‌ونقل و راه‌های مواصلاتی به حد کافی شکل گرفته و مسئولان اجرایی باید هماهنگی و هم‌افزایی داشته باشند تا مبادلات پایدارتر انجام گیرد.

استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر اینکه نباید فرازونشیب‌ها و هیجانات بر توسعه ارتباطات اثرگذار باشد، خاطرنشان کرد: تبریز بهعنوان آغازگر و ادامه‌دهنده این راه خواهد بود و بنده نیز به عنوان خادم مردم و نماینده دولت، عزم و اراده واقعی خود را برای ارتقای حداکثری ارتباطات و توسعه دیپلماسی مرزی در راستای افزایش تولید و صادرات اعلام می‌کنم.

وی از مسئولان نمایندگی‌های جمهوری آذربایجان و جمهوری گرجستان نیز خواست تا تداوم این مسیر و رونق راه‌گذر جدید را در اولویت خود قرار دهند تا منجر به پایدارسازی روابط در سطح کشورهای همسایه شود.

بندر باتومی بزرگترین بندر دسترسی از طریق دریای سیاه به اروپاست و با ایجاد این مسیر، سهم ایران بویژه تبریز که ۵۵۷ کیلومتر با این بندر فاصله دارد، در ترانزیت کالا به اروپا افزایش می‌یابد.

راه‌گذر «ایران – آذربایجان – گرجستان – دریای سیاه و اروپا» که در راستای تفاهم‌نامه بین این کشورها ایجاد شده، یکی از نزدیک‌ترین و مقرون به‌صرفه‌ترین مسیرهای ارتباطی بین ایران و اروپا است و علاوه بر تسهیل مسیر صادرات کالا از ایران به بندر باتومی در ساحل دریای سیاه و اروپا، امکان صادرات از خاک ایران برای کشورهای منطقه را نیز فراهم می‌کند.

به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، در مراسم گشایش این راه‌گذار بین‌المللی که همزمان با سفر وزیر امور خارجه به باکو انجام شد، استاندار آذربایجان شرقی، معاون وزارت راه و شهرسازی و مسئولان کنسولی جمهوری آذربایجان و جمهوری گرجستان حضور داشتند.

پیام بگذارید