ایسنا/اصفهان معاون امور عمرانی استانداری اصفهان با تأکید بر اینکه موضوع تعطیلی اصفهان به دلیل آلودگی هوا در اختیار دانشگاه علوم پزشکی است، گفت:طی شش ماه نخست امسال، در مجموع سهم صنایع اصفهان در آلودگی هوای این کلانشهر حدود ۴۷ درصد بوده است.

مهران زینلیان در گفت‌وگو با ایسنا، درباره افزایش شاخص کیفیت هوای اصفهان و رسیدن آن به عدد بالای ۱۶۰، اظهار کرد: با توجه به شرایط هوای اصفهان و افزایش غلظت آلاینده‌ها در این کلانشهر تا روز پنجشنبه، شب گذشته کارگروه هماهنگی شرایط ویژه آلودگی هوای اصفهان اطلاعیه‌ای شش بندی صادر کرد.

وی توضیح داد: اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان موظف شد علاوه بر تشدید پایش روزانه و شبانه واحدهای صنعتی و خدماتی آلاینده هوا نسبت به مقابله قانونی با عوامل افزاینده آلودگی هوا با همکاری مؤثر مراجع قضایی، اقدام و پلیس راهور نیروی انتظامی شهرستان نیز نسبت به اجرای کامل طرح زوج و فرد در هسته مرکزی شهر و مقابله قانونی با خودروهای دودزا و فاقد معاینه فنی، اقدام کند؛ از سوی دیگر شهرداری اصفهان موظف شد علاوه بر کاهش فعالیت‌های عمرانی همراه با آلودگی هوا و نظارت بر اعمال این مصوبه توسط پیمانکاران با عوامل سوزاندن شاخ و برگ درختان در سطح شهر مقابله قانونی کند.

معاون امور عمرانی استانداری اصفهان افزود: در بند چهارم این مصوبه مقرر شد اداره‌کل صنعت معدن و تجارت استان، در خصوص کاهش ۲۵ درصدی فعالیت کارگاه‌های تولید آجر در شهرستان‌های اصفهان، شاهین شهر، برخوار و منطقه مهیار اطلاع‌رسانی و نظارت کند و اداره‌کل ورزش و جوانان موظف شد علاوه بر اطلاع‌رسانی به هیئت‌های مختلف ورزشی و مدارس از انجام فعالیت‌های ورزشی در فضاهای باز به ویژه در روزهای سه شنبه و چهارشنبه ۲۳ و ۲۴ آذرماه جلوگیری کند و معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان موظف شد توصیه‌های بهداشتی مرتبط با شرایط اضطرار آلودگی هوا را از طریق رسانه‌های مختلف به عموم شهروندان اصفهان و شهرهای اقماری این کلانشهر اعلام کند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون تنها موضوع تعطیلی اصفهان برای کاهش آلودگی این کلانشهر در این ستاد به نتیجه نرسیده است، گفت: موضوع تعطیلی اصفهان و یا بخش‌های مختلف به دلیل آلودگی هوا در این کارگروه در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار گرفته است.

زینلیان با بیان اینکه دستورالعمل موجود به صراحت تأکید بر تعطیلی به دلیل آلودگی نکرده است، اظهار کرد: در بررسی تعطیلی مدارس اصفهان و مجازی شدن کلاس‌ها به این نتیجه رسیده‌ایم که اگر کل مدارس اصفهان تعطیل شود، این تصمیم در کاهش آلودگی هوای اصفهان نقش تعیین کننده ندارد.

وی به محدودیت‌های صنایع اصفهان اشاره کرد و گفت: در هفته گذشته توسط اداره‌کل محیط زیست حدود ۲۰ کارگاه آلاینده در اصفهان پلمب شدند و از سوی دیگر طرح‌های کنترل شبانه صنایع در حال اجرا است که در این بازدیدها به همراه نماینده دادستان در صورت مشاهده، صنایع آلاینده در جا پلمب می‌شوند.

مسئول کارگروه اضطرار آلودگی هوای اصفهان درباره استفاده از سوخت مازوت در اصفهان، توضیح داد: مشعل‌های مازوت سوز نیروگاه‌هایی که واقع در شعاع ۵۰ کیلومتری اصفهان هستند و آلودگی بالایی دارند توسط دادستان اصفهان پلمب شده‌اند و در حال حاضر تنها دو کارخانه سیمان اردستان و نائین به دلیل شرایط تولید از سوخت مازوت استفاده می‌کنند، اما تا این لحظه تمام مقاومت مدیریت استان این است که سوخت مازوت در صنایع اصفهان مورد استفاده قرار نگیرد.

وی تأکید کرد: در بررسی‌های صورت گرفته طی شش ماه نخست امسال، در مجموع سهم صنایع اصفهان در آلودگی هوای این کلانشهر حدود ۴۷ درصد بوده است.

زینلیان درباره سهم سوخت خودروها در آلودگی هوای اصفهان، توضیح داد: در حال حاضر سوخت بنزین یورو ۴ در اصفهان مورد استفاده قرار می‌گیرد، همچنین اتوبوس‌های شهرداری از گازوئیل یورو ۴ استفاده می‌کنند، اگرچه کامیون‌های گذری و سرویس‌های دستگاه‌های مختلف از این سوخت استفاده نمی‌کنند.

وی درباره احتمال تعطیلی اصفهان با توجه به افزایش آلودگی این کلانشهر، تصریح کرد: اگر نمایندگان کمیته اضطرار آلودگی هوای اصفهان به اجماع برسند این اتفاق رخ خواهد افتاد.

مسئول کارگروه اضطرار آلودگی هوای اصفهان درباره مقاومت مسئولان اصفهان برای تعطیلی به دلیل آلودگی هوا، توضیح داد: تعطیلی یک شهر به دلیل آلودگی هوا سلسله دستوراتی دارد و اقدامات تأثیرگذار دستگاه‌ها در آن مطرح می‌شود.

وی درباره اینکه اگرچه اصفهان نخستین شهر آلوده کشور است، اما به نظر می‌رسد مسئولان استان در پررنگ کردن این موضوع کوتاهی می‌کنند، اظهار کرد: در بحث آلودگی هوای اصفهان به دنبال پنهان کاری این واقعیت نیستیم و به نوعی رسانه‌ها باید در اطلاع رسانی این موضوع تقویت شوند.

پیام بگذارید