روزگار سخت صنعت نساجی اصفهان

به گزارش روابط عمومی خانه صمت استان اصفهان به نقل از دنیای اقتصاد رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان در ارتباط با افول صنعت نساجی در اصفهان و سرپا نشدن آن در سال‌های گذشته، گفت: اصفهان در صنعت نساجی منچستر ایران و مرکز تولید روپوش سربازهای انگلیسی بود و کارگران توسط این صنایع امرار معاش داشتند و در پی رونق این صنعت شاهد رونق صنایع دیگر در اصفهان از جمله قطعه‌سازی، آهنگری و حتی ذوب‌آهن بودیم.

عبدالوهاب سهل‌آبادی افزود: در پی بحران اقتصادی اخیر، صنایع مجبور به تعدیل نیرو شدند و با بازنشستگی زودتر از موعد نیروی کار و نیز  فرسودگی ماشین آلات و عدم جایگزینی آن با تجهیزات نو، این صنعت رو به افول رفت و دیگر کالای تولیدی در ایران توان رقابت با تولیدات مشابه خارجی را نیافت. وی گفت: بدنبال اجرای قانون اصلاح ساختار، تمام کارخانه های نساجی از شهر اصفهان به اطراف انتقال یافتند با تخصیص تسهیلات و ماشین‌آلات  شاهد رشد صنعت نساجی در اشترجان و علویجه و غیره شدیم.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: با توجه به نرخ ارز  و ارزش پایین پول ملی امکان خرید ماشین‌آلات نو نیست و اگر بخواهیم از تجهیزات دست دوم برای تولید به کار ببریم امکان رقابت با تولیدات خارجی گرفته می‌شود و  برای تجهیزماشین آلات صنعت نساجی  باید از توان شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده شود. وی گفت: با توجه به اینکه صنعت پوشاک پس از خوراکی قرار دارد بنابراین ارتقای این صنعت یک الزام و ضرورت است.

صادرات صنعت نساجی به ۶۰۰ میلیون دلار کاهش یافته است

 رئیس هیات مدیره انجمن کارفرمایان صنعت نساجی اصفهان،در باره  علت افول این صنعت در استان  اصفهان گفت: بر اثر دخالت‌های دولت در صنعت شاهد خارج شدن صنایع نساجی متعددی از جمله» پلی اکریل»، «وطن» و «بارش» و سایر واحدهای نساجی از عرصه تولید شدیم و کارخانه ریسباف همدانیان به خیریه واگذار شد.

حبیب‌الله شاه‌کرمی با بیان اینکه در دنیا دولت کارفرمای خوبی نیست و در ایران این مساله را با شدت بیشتری شاهد هستیم، افزود: اصفهان که یک زمانی بیش از ۵۰ درصد کل نساجی ایران را تولید می‌کرد که اکنون  این رقم کاهش یافته است. وی گفت: ۲۵ سال پیش میزان صادرات صنعت نساجی بالغ بر یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بوده است که در زمان کنونی به ۶۰۰ میلیون دلار رسیده است. شاه کرمی همچنین در ارتباط با کارخانه ریسباف واقع در چهارباغ اصفهان و رکود آن در ۳۰ سال گذشته گفت: با فوت مالکان این کارخانه، در مصادره دولت قرار گرفت و تاکنون که تلی از گرد و غبار بر روی آن نشسته است.

از تامین ملحفه کشورهای اروپایی به تامین موکت عراق رسیدیم

همچنین رئیس هیات مدیره انجمن کارفرمایان صنعت نساجی استان اصفهان نبود تجهیزات به روز برای تولید نساجی را عمده چالش پیش‌روی این صنعت طرح کرد و گفت: اصفهان هنوز در این صنعت نسبت به استان‌های دیگر پیش‌رو ست اما واردات پارچه از کشور چین و هند و ترکیه با مجوز و بدون مجوز و فرسوده شدن ماشین‌آلات در این صنعت و جایگزین نشدن با تجهیزات نو، صنعت را به افول برده است که اگر با همین روند ادامه یابد تنها تا ۱۰ سال دیگر صنعتی به اسم نساجی خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه فرهنگ کار کردن در صنعت نساجی از بین رفته و توان رقابت با تولیدات مشابه خارجی را از دست داده‌ایم، گفت: این صنعت نیازمند سرمایه گذاری کلان است که این نرخ و رشد سرمایه گذاری دیده نمی‌شود. شاه کرمی ادامه داد: اصفهان درصنعت نساجی سابقه درخشانی داشت و تنها یک کارخانه‌ در کاشان با پنج هزار و ۲۰۰ کارگر در یک زمانی تمام ملحفه اتحادیه  اروپا را تولید می‌کرد.

شاه‌کرمی افزود: اکنون تنها موکت و فرش از ایران به کشورهای مثل عراق و افغانستان صادر می شود و این در حالی است که شاهد واردات پارچه‌های هستیم که توان تولید آن در کشور است.

پیام بگذارید